A stressz szó hallatára a legtöbb emberben negatív érzések és képek jelennek meg, azonban a stresszreakció önmagában nem káros jelenség. Fontos funkciót lát el, mégpedig azt, hogy kihívást jelentő helyzetekben felkészíti a szervezetet a megküzdésre és jelzi számunkra, ha egy életesemény kiemelt fontosságú a számunkra.
Akkor okozhat problémát, ha a stresszreakció indokolatlanul gyakran jelentkezik, vagy tartósan fennáll és ezáltal kimerítheti szervezetünk erőforrásait, csökkentheti immunrendszerünk hatékonyságát, csökkenti a pihenésre és regenerálódásra való képességünket. Sokak által ismert jelenség, hogy a mindennapi kihívások után, stresszhelyzetekkel teli időszakokban nehéz leállítani a nyomasztó gondolatokat, megoldandó problémák be-bevillanását, megélni a felszabadultságot, kapcsolódni másokhoz, vagy akár csak végigaludni az éjszakát. Épp ezért kifejezetten fontos a stresszhelyzet megfelelő kezelése, a feszültség csökkentése, melynek egyik leghatékonyabb és könnyen elsajátítható módja az autogén tréning.
Lényege, hogy a lépésenként felépített és naponta rutinszerűen végzett relaxációs gyakorlat során megtanuljuk tudatosan és kontrolláltan ellazítani, lecsendesíteni szervezetünket, melynek hatására az idegrendszer olyan üzeneteket kap, melyek a stresszreakció* leállítására ösztönzik.
A rendszeres gyakorlás a folyamat automatikussá válását segíti elő, így a nyugalmi állapot gyorsan és könnyen elérhetővé válik a tanfolyam végére, hozzájárulva a fizikai és lelki kiegyensúlyozottsághoz. A módszer használatával tartós változásokat tapasztalhatunk abban, ahogyan a minket érő élethelyzetekre reagálunk: kiegyensúlyozottabban tudunk megküzdeni a kihívásokkal. Azok, akik elsajátítják a módszert, egy olyan eszközzel gazdagodnak, mely bármikor a rendelkezésükre áll.
Az autogén tréning az egyik legjobban megalapozott, legtöbbet kutatott, spiritualitástól és vallástól független relaxációs módszer, melyet a nyugati orvostudomány és pszichológia használ és elismer és amely erősíti a test természetes, öngyógyító mechanizmusait azáltal, hogy olyan erőforrásokat szabadít fel, melyeket eddig a stresszreakció mozgósítására összpontosított a szervezet.
A módszer elsajátításban érdemes képzett szakember segítségét igénybe venni, ugyanis a közhiedelemmel ellentétben az önálló tanulásnak megvannak a kockázatai, amit később nehéz felülírni, módosítani.
*Stresszreakció: „vészhelyzet” esetén a szervezet felkészül a megküzdésre, melynek hatására nő az adrenalinszint, mely a pulzus és a vérnyomás emelkedését, a szívverés és légzés felgyorsulását, az izmok megfeszülését eredményezi.